На мільярд років раніше: Вчені посунули появу фотосинтезу на Землі далі у часі

Структура білків системи фотосинтезу показала, що вони з’явилися майже 3,5 млрд років тому – за мільярд років до ціанобактерій і «кисневої катастрофи» на Землі.

Кисень, який так необхідний багатьом живим організмам, з’явився в повітрі планети лише близько 2,45 мільярда років тому, коли інші живі організми – перш за все ціанобактерії – навчилися проводити фотосинтез. Ці мікроорганізми і інші рослини використовують для цього складний білковий комплекс, який вловлює сонячні фотони і окислює воду. Ця фотохімічна реакція дозволяє отримувати вільний, високоенергетичний електрон для наступних кроків фотосинтезу і призводить до виділення вільного кисню в якості побічного продукту. Однак можливі й інші, більш прості форми Оксигену у фотосинтезі, і з’явитися вони могли ще раніше. Такі гіпотези досить популярні: згідно з ними, накопичення кисню повинно було початися набагато раніше 2,45 мільярдів років тому, хоча його кількість в атмосфері стала помітно збільшуватися лише на цей термін.

На такі висновки також вказує нова робота Танаї Кардона (Tanai Cardona) і його колег з Імперського коледжу Лондона. Стаття опублікована в журналі Geobiology, пише naked-science.

Автори проаналізували амінокислотні послідовності і структури двох невеликих білків Фотосистеми II – D1 і D2. Саме вони єднають молекули хлорофілів і каротинів, які виконують ключові етапи фотохімічного окислення води. Відмінності між D1 та D2 не такі великі, і ясно, що вони мають спільне походження. Кардона і його колеги припустили, що до розбіжності D1 і D2 організми могли використовувати їх більш простою формулою для проведення більш примітивного, але вже повноцінного фотосинтезу з виділенням кисню.

Порівняння білків показало, що їх попередник мав з’явитися ще в ранньому археї, за мільярд років до перших ціанобактерій і «кисневої катастрофи» 2,45 мільярда років тому.

«Наша робота показує, що оксигенний фотосинтез почався задовго до появи першого предка ціанобактерій… Таким чином, походження оксигенів фотосинтезу і ціанобактерій – це два абсолютно окремих питання. Між ними пройшло чимало часу», – розповів професор Кардона.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *